news-spotkanie

W środę 16 września 2015 r. w Swarzędzu odbyło się pierwsze spotkanie o charakterze B2G (Business 2 Government) – przedstawicieli polskich i holenderskich ministerstw odpowiedzialnych za transport, menadżerów zajmujących się infrastrukturą oraz reprezentantów holenderskich firm z sektora transportu kolejowego oraz logistyki. Wydarzenie poprzedziło oficjalne otwarcie nowego Terminala Intermodalnego CLIP.

W trakcie spotkania przedstawiciele rządów zaprezentowali aktualny rozwój sektora kolejowego oraz podzielili się informacjami związanymi z planowanymi inwestycjami w tym sektorze w kolejnych latach. Delegacja świata biznesu miała okazję zasygnalizować natomiast najważniejsze trudności i przekazać opinie związane z doskonaleniem usług kolejowych w Polsce i Holandii. Konsorcjum poruszyło też dwa tematy ważne pod względem rozwoju konkurencyjności. Pierwszy z nich to tak zwana zasada 44 ton, pozwalająca klientom korzystającym z dalekobieżnego transportu kolejowego na załadunek dodatkowych 4 ton w odróżnieniu od tradycyjnej drogi transportu. Kolejnym tematem była dopuszczalna maksymalna długość składu kolejowego, która obecnie w korytarzu North Sea Baltic wynosi 630 metrów. W przyszłości korytarze TEN T powinny spełniać kryteria wymagane przez składy o długości 750 metrów. Im szybciej zatory infrastrukturalne zostaną zlikwidowane, tym szybciej kolej zyska na konkurencyjności w stosunku do transportu drogowego.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Holenderską Agencję Przedsiębiorczości (Enterprise Agency – RVO in the Hague) oraz Ambasadę Królestwa Niderlandów w Warszawie w ramach projektu Partners In International Business (PIB) – jednego z instrumentów promocyjnych dotyczących eksportu.