Głównym celem konsorcjum Linked by Rail jest dynamiczny rozwój dwukierunkowego transportu intermodalnego pomiędzy Holandią i Polską.

Linked by Rail to konsorcjum polsko-holenderskich partnerów wspieranych przez Holenderską Agencję Przedsiębiorczości oraz Ambasadę Królestwa Niderlandów w Warszawie.

Członkowie konsorcjum są dobrze znani w branży transportu intermodalnego. Większość z nich swoją aktywność prowadzi w obu krajach. Wśród nich: Boekestijn Transport, Eucon Shipping & Transport Ltd., Koninklijk Nederlands Vervoer, Netherlands Enterprise Agency, Nijman/Zeetank, Nijhof-Wassink, Panteia, PCC Intermodal, Port of Rotterdam, Raillogix, Seacon Logistics, Schavemaker Logistics & Transport, Van den Bosch oraz GVT Intermodal.Pierwszy etap projektu zakończył się z sukcesem w 2015 r. Jego celem było utworzenie atrakcyjnego połączenia pomiędzy Rotterdamem a Swarzędzem (koło Poznania) w zachodniej Polsce.

Od momentu uruchomienia połączenia pociągi wahadłowe przewiozły ok. 120 000 TEU, co odpowiada 53 000 przyczepom przetransportowanym drogą kolejową. To umożliwiło partnerom konsorcjum z powodzeniem przemieszczać towary z dróg na tory, a dzięki temu znacząco zmniejszyć ilość pojazdów ciężarowych. Do tego dochodzi wysoka redukcja CO2, która sięga ok. 80%.

W oparciu o zrealizowaną z sukcesem pierwszą inicjatywę Linked by Rail, partnerzy konsorcjum w grudniu 2015 r. podpisali kolejne porozumienie. Przewidywało ono powstanie nowego połączenia intermodalnego pomiędzy Rotterdamem a południową Polską (Rotterdam – Śląsk).

Projekt to odpowiedź na rosnące zainteresowanie transportem intermodalnym wśród holenderskich i polskich przedsiębiorstw. Coraz więcej organizacji docenia jego zalety związane z rozwiązaniami opartymi na płynnym transporcie kolejowym, które pomagają zwiększyć bezpieczeństwo, ochronę środowiska, jak również zoptymalizować całkowity koszt utrzymania (TCO – Total Cost of Ownership) w trakcie przewożenia towarów z Holandii do Polski i odwrotnie. Programowi towarzyszą targi, szkolenia i misje związane z popularyzacją tej efektywnej metody transportu. Dodatkowo projekt przyczynia się do pogłębienia współpracy gospodarczej pomiędzy krajami.

TWORZYMY SKUTECZNE POŁĄCZENIA
– LINKED BY RAIL